Aktualności


W 2021 roku ukazały się Wspomnienia autorstwa abp. Józefa Kowalczyka, pod redakcją o. prof. Zdzisława Gogoli OFMConv

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki:

Publikacje

 

 


 Dziękujemy

Serdecznie dziękujemy firmie Zdrojowa Invest 2 za wspaniały dar dla naszej Fundacji:

 


Pójdźmy wszyscy do stajenki do Jezusa i Panienki…

 
Wszystkim Przyjaciołom i Sympatykom naszej Fundacji na Święta Bożego Narodzenia składamy wyrazy wdzięczności najlepsze życzenia:

Niech życie, które Syn Boży daje światu – wraz z Maryją i Świętym Józefem przyjmowane, adorowane i przekazywane innym – owocuje w codziennej pielgrzymce wiary głębokim pokojem, światłem, radością i wszelkim dobrem.

Niech Bóg hojnie błogosławi każdy dzień Nowego 2020 Roku.

 

 

 

 


 

DOBRO RODZI DOBRO

Dzięki ofiarności naszych Darczyńców mogliśmy po raz kolejny pomóc potrzebującym dzieciom fundując trzy turnusy rehabilitacyjne w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych.

Wspólnie z darczyńcami listopadzie 2018 r. sprawiliśmy radość Nikol.

 

 W grudniu 2018 r. wsparliśmy Igora i Wiktora.

 


 

80. urodziny abp. Józefa Kowalczyka w Jadownikach Mokrych

 

 

 

Tekst kazania kard. Stanisława Dziwisza

 

 

 


 

Zapraszamy na 80. urodziny abp. Józefa Kowalczyka

28 sierpnia br. ks. abp Józef Kowalczyk, emerytowany Nuncjusz Apostolski w Polsce, Prymas Senior, Fundator Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych, Donator naszej Fundacji, przyjaciel św. Jana Pawła II, będzie obchodził swoje 80. urodziny.

Z tej okazji zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w kościele parafialnym w Jadownikach Mokrych 28 sierpnia br. (najbliższy wtorek) o godz. 11.00. 
Mszy św. koncelebrowanej wraz z biskupami i kapłanami z udziałem rodziny, przyjaciół oraz parafian będzie przewodniczył Dostojny Jubilat.
Bardzo serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji Księdza Arcybiskupa, który poprzez wierną służbę św. Janowi Pawłowi II tak wiele uczynił dla Kościoła w Polsce. 
 
ks. Tadeusz Gerlach CSMA
 

 

Serdecznie zapraszamy seniorów z parafii Jadowniki Mokre na spotkanie kolędowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wigilia w DPS

Dzisiaj tj. 23 grudnia 2017 r., w godzinach przedpołudniowych miało miejsce spotkanie ks. Prymasa Seniora Józefa Kowalczyka z mieszkańcami DPS w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych. Spotkaniu towarzyszyła podniosła, radosna świąteczna atmosfera ubogacona życzeniami i kolędami. Dzięki przyjaciołom Fundacji: państwu Frąckowiakom i Pietrakom z Gniezna każdy otrzymał wyjątkowy, mikołajkowy prezent.

ks. Tadeusz Gerlach CSMA

 


 

Turnus dzięki życzliwości.

“Za pośrednictwem Fundacji Józefa Kowalczyka Prymasa Polski składam najpiękniejsze podziękowanie Pani Annie Biolato za to, że w dniach 22.11.-05.12.2017 r. mogłam uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych. Sytuacja materialna mojej rodziny nie pozwoliłaby mi w tym roku skorzystać z rehabilitacji, gdyby nie dotacja Fundacji. Sytuacja, nas ludzi niepełnosprawnych nie jest łatwa, musimy liczyć na pomoc drugiego człowieka. Na szczęście dobrych, ofiarnych ludzi nie brakuje” – uczestniczka turnusu, Aneta Łączyńska

 


 

Dar serca

Wielki Mistrz Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika hr. Waldemar Wilk po raz kolejny przekazał na rzecz naszej Fundacji ubranka, płaszcze i mundurki szkolne, które trafiły do dzieci uczęszczających do Szkoły Specjalnej przy Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych.

Darczyńcom składamy w imieniu Fundacji i Obdarowanych serdeczne podziękowanie. Bóg zapłać!

Jadowniki Mokre, 12 października 2017 r.

ks. Tadeusz Gerlach CSMA

 


 

Nasi seniorzy

Wczoraj 10 października br. na zaproszenie naszej Fundacji o godz. 16.00 w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych zgromadzili się na kolejnym spotkaniu integracyjnym seniorzy parafii Jadowniki Mokre. Na zaproszenie odpowiedziało 32 osoby. Gościem specjalnym był ks. Abp Józef Kowalczyk – prymas senior. W spotkaniu uczestniczyli rówież: Zarząd, Rada oraz Członkowie Stali Fundacji.

Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy Ośrodka modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. dyr. Marek Kogut. Po modlitwie smaczny obiad.

Następnym ważnym punktem programu był wykład p. dr Beaty Winnickiej (psycholog) nt. Pozytywnych aspektów wieku senioralnego. Seniorzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o wynikach badań naukowych oraz wspaniałych przykładach postaci ludzi w podeszłym wieku, którzy potrafią realizować marzenia naukowe, sportowe czy filantropijne. Usłyszeli również, że każdy wiek jest dobry na to, żeby żyć aktywnie i realizować swoje marzenia. Starość też może być piękna. Bardzo dużo zależy od naszego nastawienia.

Nie obyło się bez pytań i dyskusji. Bardzo cennym w dyskusji był głos  ks. Abp. Józefa Kowalczyka, który opisał w jaki sposób mówił i przeżywał swój wiek senioralny św. Jan Paweł II.

Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem piosenek popularnych i religijnych, modlitwą słowami Apelu jasnogórskiego oraz błogosławieństwem ks. Arcybiskupa.

ks. Tadeusz Gerlach CSMA


 

Serdecznie zapraszamy seniorów z parafii Jadowniki Mokre
na spotkanie integracyjne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaproszenie

 


 

Posiedzenie Rady Fundacji JKPP

26 lipca 2017 r. miało miejsce posiedzenie Rady Fundacji JKPP. Uczestniczyli w niej członkowie RF (Marian Kocemba – przewodniczący, Kazimierz Burzawa – sekretarz oraz powołany w miejsce zmarłej śp. Marii Smoleń, Stefan Dzik), abp Józef Kowalczyk – prymas senior (donator Fundacji), członkowie stali Fundacji (Adriana Błaszczyk, Beata Winnicka) oraz ks. Tadeusz Gerlach (prezes zarządu).

Celem zebrania było przedstawienie sprawozdania z działalności Rady oraz zmiana na stanowisku sekretarza Fundacji. W miejsce Kazimierza Burzawy (na jego prośbę) sekretarzem został mianowany p. Stefan Dzik.

W czasie posiedzenia zostały zarysowane zadania Fundacji do końca bieżącego roku.

Jednym z najważniejszych punktów programu było wystąpienie ks. Abp. Józefa Kowalczyka, który zachęcił wszystkich obecnych na spotkaniu do jeszcze większego zatroskania o realizację celów głównych (statutowych) Fundacji.

Ks. Prymas Senior wręczył również nominację p. Bożenie Furgał na stałego członka Fundacji.

Na końcu głos zabrał ks. Tadeusz Gerlach, który podsumowując dotychczasowe działania Fundacji zwrócił uwagę
na bardzo ważne zadanie administracyjne na najbliższy czas, jakim jest poczynienie starań o uzyskanie dla Fundacji statusu Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).


 

Modlitwa za śp. Marię w rodzinnej parafii

W niedzielę 4 grudnia 2016 r. o godz. 15.00 w kościele parafialnym w Jadownikach Mokrych została odprawiona Msza św. w intencji  śp. Marii Smoleń. Mszy św. koncelebrowanej przez 5 kapłanów (ks. Józef Dobosz, ks. Bogdan Walerowski, ks. Marek Kogut, ks. Tadeusz Gerlach) przewodniczył abp Józef Kowalczyk (brat Zmarłej), który również wygłosił homilię (tekst-homilii).

We Mszy św. wzięła udział najbliższa rodzina (Małgorzata Isbrandt – córka Zmarłej, Bogdan Smoleń – syn, Ewelina Hołuj – wnuczka oraz bliżsi i dalsi krewni), parafianie, koleżanki i koledzy, przyjaciele i znajomi śp. Marii.

Requiescat in pacem!


 

Ostatnia droga śp. Marii Smoleń

Dzisiaj, to jest 3 grudnia 2016 r. w Myślenicach w parafii Narodzenia NMP miały miejsce uroczystości pogrzebowe śp. Marii Smoleń (siostry ks. Abp. Józefa Kowalczyka).

Mszy św. sprawowanej o godz. 13.00 przewodniczył Prymas Senior. Współkoncelebrowali: kard. Stanisław Dziwisz, bp Andrzej Jeż, bp Jan Zając oraz 20 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Prałat Józef Dobosz (proboszcz z Dębicy, dalszy krewny Zmarłej). W homilii oprócz nakreślenia biografii zmarłej kaznodzieja zwrócił uwagę, że stojąc przy trumnie nie mówmy o śmierci, a raczej zastanówmy się nad naszym życiem, które szybko przemija więc starajmy się przeżyć je jak najlepiej (tekst homilii).

W uroczystościach uczestniczyło kilkadziesiąt sióstr zakonnych: Szarych Urszulanek, Sercanek, Służebiczek Dębickich oraz Albertynek.

Oprócz najbliższej rodziny modlili się za śp. Marię parafianie z Jadownik Mokrych, pracownicy Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych, przyjaciele i znajomi. Razem kilkaset osób.

Modlitwy przy trumnie w kościele odmówił kard. Stanisław Dziwisz.

Na cmentarz odprowadził swoją siostrę Prymas Senior.

Modlitwie przy grobie przewodniczył bp Andrzej Jeż.

Cała uroczystość przebiegała w tonacji niezwykłej powagi, refleksji i szacunku dla zmarłej za wszelkie dobro, jakie w ciągu 79.letniego życia było Jej udziałem.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Jej wieczne spoczywanie…

 

 


 

Wieczny odpoczynek…

 

We wtorek 29 listopada 2016 r. zmarła p. Maria Smoleń członek Rady Fundacji im. Abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski; siostra ks. abp Józefa Kowalczyka donatora naszej Fundacji. Pani Maria Smoleń była osobą niezwykle wrażliwą na potrzeby ludzkie.

Czynnie wspomagała Ośrodek Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych. Na potrzeby Ośrodka wraz ze swoim Bratem przekazała dom rodzinny.

Uroczystości pogrzebowe śp. Marii Smoleń odbędą się 3 grudnia o godz. 13.00 w kościele p.w. Narodzenia NMP w Myślenicach (ul. Królowej Jadwigi 5).

Dziękując Bogu za wszelkie dobro, które stało się udziałem śp. Marii, za zaangażowanie w pracę Fundacji, Jej duszę polecamy Bożemu miłosierdziu.

 


 

Majówka w Dębowych Domach


Serdecznie zapraszamy seniorów z parafii Jadowniki Mokre na majówkę w Dębowych Domach.

Zaproszenie na majówkę

 


10 grudnia 2015 r. uroczystym spotkaniem opłatkowym zakończył się cykl spotkań w ramach projektu ASOS. Na rozpoczęcie szczególnego wieczoru serdeczne słowo wygłosił do zebranych ks. Marek Kogut, dyrektor OOR w Jadownikach Mokrych, członek Zarządu Fundacji im. abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski.
Po wspólnej modlitwie wzruszeni uczestnicy łamali się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia. Na zakończenie wieczerzy rozbrzmiały kolędy, którym akompaniowali panowie Stanisław Majcher i Mieczysław Buchaniec.
Seniorzy okazali swą wdzięczność za możliwość uczestnictwa w spotkaniach, podkreślając ich znaczenie dla lokalnej społeczności. Zarówno organizatorzy spotkań, jak i ich uczestnicy, wspominając i podsumowując wspólne doświadczenia, wyrazili nadzieję, że podobne spotkania będą kontynuowane w nieodległej przyszłości.

Wypowiedź pani Anny, uczestniczki projektu ASOS:
Po raz pierwszy w naszej wiosce Jadowniki Mokre jesienią tego roku Fundacja Prymasa Kowalczyka zorganizowała projekt przeznaczony dla seniorów. Brały w nim udział osoby powyżej 60. roku życia. Spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu w miejscowym Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Jako uczestniczka tego programu wyrażam zadowolenie, gdyż skorzystałam z różnorodnych zajęć. Mogłam zdobyć umiejętności robienia kartek świątecznych i ozdób choinkowych pod kierunkiem instruktorek. Na spotkaniu z policjantem poszerzyliśmy swoją wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Uczestnicy spotkań mogli skorzystać z różnych zabiegów rehabilitacyjnych.
Projekt Fundacji poprzez zajęcia odrywa od monotonii życia codziennego, pogłębia relacje z innymi ludźmi, uczy myślenia, rozwesela. Urozmaiceniem dla seniorów był wyjazd do Muzeum Błogosławionej Karoliny Kózkówny i Sanktuarium w Zabawie, gdzie poznaliśmy całe życie błogosławionej. Na zakończenie zajęć radosnym przeżyciem było spotkanie opłatkowo-wigilijne. Wspólna kolacja, wzajemne składanie sobie życzeń i wspólne kolędowanie. Myślę, że wszyscy uczestnicy tego programu wynieśli dobre wrażenie i długo będą wspominać chwile spędzone razem.


3 listopada 2015 r. gościem specjalnym spotkania integracyjnego był ks. abp Józef Kowalczyk, prymas polski senior, Donator fundacji jego imienia. Ksiądz Prymas zapoznał się z ideą projektu ASOS oraz długo rozmawiał z uczestnikami tego spotkania.

Na prośbę uczestników barwnie i niezwykle interesująco opowiadał o swojej współpracy
i doświadczeniach związanych z św. Janem Pawłem II.


Warsztaty aktywizujace 60+

Warsztaty aktywizujace 60+

Fundacja im. Abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski od października 2015 r. realizuje projekt mający na celu zapobieganie wykluczeniu społecznemu seniorów. Projekt jest dofinansowywany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Obejmuje cykl 15 spotkań, których celem aktywizacja osób po 60. roku życia poprzez tworzenie warunków dla integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej.

Zajęcia obejmują:

– warsztaty pogłębiające wiedzę na temat zmian biologicznych, zdrowotnych, społecznych zachodzących wraz z wiekiem,

– spotkania integracyjne z osobami młodymi i dziećmi, w tym niepełnosprawnymi, w formie zabaw połączonych ze śpiewem, tańcem i nauką gry na instrumentach muzycznych,

– różne formy aktywności sportowo-rekreacyjnej: nordic walking, zajęcia w siłowni i na basenie, ping pong, hortiterapię czynną
i bierną, relaksację w grocie solnej, zajęcia umuzykalniające.

Zajęcia odbywają się w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych. Prowadzone są przez specjalistów: fizjoterapeutów, pedagoga specjalnego i psychologa.
W spotkaniach uczestniczy 70-osobowa grupa seniorów z Gminy Wietrzychowice oraz 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.


Dnia 22 marca 2015 roku w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych odbyło się spotkanie, podczas którego została przedstawiona działalność statutowa Fundacji im. abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski. Ksiądz Arcybiskup wręczył nominacje Członkom Rady Fundacji: Marii Smoleń, Kazimierzowi Burzawie oraz  Marianowi Kocembie. Powołał również Członków Stałych Fundacji: Adrianę Błaszczyk i Beatę Winnicką.

Odpowiedź na ludzkie cierpienie, realizacja chrześcijańskiej wyobraźni miłosierdzia, posługa najbardziej potrzebującym są znakami działalności Fundacji.

Słowa św. Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi …” niech staną się dla wszystkich ludzi dobrej woli drogowskazem w czynieniu dobra i dzieleniu się miłością.


20 października 2014 roku, w dniu 25. rocznicy święceń biskupich ks. abp. Józefa Kowalczyka podpisano Akt Notarialny powołujący Fundację im. abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski. Wydarzenie to miało miejsce w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych przed notariuszami: panią Zofią Marią Rzeźniewską i panią Renatą Rzeźniewską-Pal z Kancelarii Notarialnej w Dąbrowie Tarnowskiej i przy obecności całej wspólnoty Ośrodka.

Akt Fundacyjny podpisali: główny donator Fundacji abp Józef  Kowalczyk Prymas Polski senior, biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz Fundatorzy: ks. Tadeusz Gerlach, wieloletni sekretarz i kapelan abp. Józefa Kowalczyka, ks. Marek Kogut, dyrektor Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych i ks. Bogdan Walerowski, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP w Jadownikach Mokrych. W uroczystości uczestniczyli także: biskup senior Władysław Bobowski, biskup nominat kielecki Jan Piotrowski, biskup Stanisław Salaterski oraz jeden z donatorów Fundacji p. Marian Kocemba, przedstawiciel przyjaciół ze szkolnych lat abp. J. Kowalczyka.

Założeniem nowopowstałej Fundacji im. Abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski jest prowadzenie działalności charytatywnej, wspieranie Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych, niesienie pomocy najbardziej potrzebującym: dzieciom, młodzieży, osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym w środowisku lokalnym. Ponadto Fundacja będzie kontynuować dzieła, które zapoczątkował św. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu oraz posługę abp. Józefa Kowalczyka Nuncjusza Apostolskiego i Prymasa Polski. Fundacja będzie również wspierać w miejscowej parafii inicjatywy duszpasterskie i charytatywno-społeczne oraz lokalne inicjatywy kultury, tradycji i patriotyzmu zakorzenione w wartościach chrześcijańskich.

Adres

33-271 Jadowniki Mokre 340
tel.: 14 641 75 01
e-mail: fundacjajkpp@gmail.com

Dane identyfikacyjne

NIP: 993-06-56-018
REGON: 360312278
KRS: 0000535009

Konta bankowe

nr rachunku PLN:
57 1240 5194 1111 0010 6156 0571
nr rachunku USD:
37 1240 5194 1787 0010 6156 0887
nr rachunku EURO:
61 1240 5194 1978 0010 6156 0799